hithit.com kampaň zde

Říká se, že i ta nejdelší noc končí svítáním

K fantasy literatuře jsem měla vždycky blízko jako čtenář i jako autor. Líbí se mi, jakým způsobem se v tomto žánru dají rozehrávat skutečné příběhy ve fantazijních světech. Je to pro mě něčím, co v sobě spojuje krásy cestování a objevování neznáma a možnosti, jak zasadit zajímavé myšlenky do nového prostoru, kde lépe vyniknou. Líbí se mi hra, ve které myšlenky a příběhy reagují na svět okolo a naopak, kde s nimi okolní svět rezonuje a dokresluje je.

Fantasy román Nejdelší noc je pro mě výjimečný i tím, že je spojený s velkou částí mého života. Bezmála třináct let jsem se k němu vracela a postupně do něj vkládala kousky vlastního příběhu, kultur a filosofií našeho světa, které mi byly blízké, a spoustu dalších věcí. Jeho postavy jsem si s sebou brala na cesty, prošly se mnou část Camino de Santiago, vydaly se se mnou do neznáma na Kostariku a vzala jsem je i na temná místa v mé hlavě. Prošly se mnou kus světa a každá z nich na cestách získala svou podobu a svůj příběh.

Z toho, co mělo být obyčejnou povídkou na zlepšení nálady, se stal celý živý svět. Postupně jsem pro něj vytvořila jeho vlastní legendy, historii i geografii. Protože jsem ke knize měla vymyšlené i ilustrace, pustila jsem se i do práce s akvarely, abych tak mohla podtrhnout atmosféru světa, kterým mí hrdinové putovali se svou vlastní nejdelší nocí.

K řadě scén mě inspirovaly i moje vlastní zážitky a zájmy. Asi nikoho, kdo mě zná, nepřekvapí, že se v knížce objevují i psychedelické prvky a prvky z transpersonální psychologie, která je mým velkým koníčkem jak teoreticky, tak i prakticky. Nechci kazit budoucím čtenářům překvapení, ale ráda bych, aby si každý, ke komu se moje knížka dostane, byl vědomý toho, že se nejedná o velkolepé fantasy, kde bitva stíhá bitvu a každý kousek příběhu je krokem k řešení problémů mých hrdinů. Nejdelší noc je spíš atmosférickou záležitostí, ve které se sice budete s postavami cítit ztracení, budete se bát a přát jim šťastný konec i vytouženou lásku, ale také se s nimi zamotáte do hlubokých úvah a propadnete se i na místa, kam vás zavedou jen psychedelické rituály.

Byla bych moc ráda, kdybyste si čtení mé knížky užili tak, jako já jsem si užila její psaní.